پارکو بهترین ورزش

پارکو در تهران

عکس پارکور

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 1 دی1390ساعت 19:22  توسط علیرضا  | 

پارکور چیست؟

پارکور چیست؟
پارکور یک ورزش و هنر است ، هنر جا به جایی. برای مثال یک فرد عادی وقتی به یک ارتفاع می رسد دنبال پله برای پایین آمدن از آن می گردد اما یک پارکور کار از آن ارتفاع می پرد. یک آدم عادی وقتی به یک مانع می رسد مسیرش را عوض می کند اما یک پارکور کار آن مانع را با یکی از حرکات پارکور پشت سر می گذارد. البته منظورم این نیست که از این به بعد بجای از پله بالا و پایین رفتن از در و دیوار بپرید بالا و پایین و این کار در قالب ورزش انجام می شود نه زندگی روزمره !

اگر بخوام رسمی تر توضیح بدم میشه پارکور یعنی رفتن از نقطه A به B در سریعترین زمان با استفاده از توانایی های بدن انسان.

پارکور در ایران ورزش جا نیفتاده ای هست و خیلی ها تا حالا اسم آن را هم نشنیده اند و بدتر از آن عده ای درک نادرستی از این ورزش دارند مثلآ میگن این ورزش مال دزد هاست که از در و دیوار بری بالا یا عده ای فکر می کنند که پارکور جنگولک بازی ، بدل کاری ، حرکات آکروباتیک ، کلکل و… این چیز هاست که همگی اشتباه و غلط محض است.

پارکور مثل سایر ورزش ها ذهن شما رو از این دنیای کثیف آزاد می کنه و استرس رو به شدت کاهش می ده. به شما یاد میده چطوری با مشکلات زندگی مبارزه کنید. چون کم کم یاد می گیرید که نباید به خاطر وجود یک مانع مسیرتان را عوض کنید. باید مانع را از سر راهتان بردارید.

پارکور در دسته ورزش های بسیار خطرناک (Extreme) قرار نمی گیره ولی خوب ورزش خطرناکی هست و باید در آن سیاست ، صبر ، خود باوری ، شجاعت و… داشته باشید که با تمرین همه اینها را بدست میارید که در زندگی بسیار کمکتون می کنه.

واسه انجام تمرینات مطلوب پارکور باید کمی آمادگی بدنی (انعطاف و وزن مناسب و…) داشته باشید ولی با نداشتن اینها هم میتونید تمرینات پارکور را در حد خودتان انجام دهید.
عده ای فکر می کنند پارکور یعنی کله خر بودن ! میگن وقتی پله هست چرا از دیوار بپریم؟ خوب وقتی می تونید توپ رو با دست ور دارید و بدوید توی دروازه حریف و توپ رو بندازید اونجا چرا انقدر جون می کنید با پا بهم پاس می دید و… ، وقتی می تونید با هلی کوپتر یا تله کابین بروید بالای کوه چرا کوه نوردی می کنید که آخرش هم از اونجا بیفتید پایین؟
پس می بینید که ذات ورزش همین است و ذات پارکور هم مثل سایر ورزش ها گذر از موانع است. ورزشکاران بخاطر علاقه ورزش می کنند لازم نیست حتمآ با دید سود و منفعت جویی به ورزش نگاه کنید.

پارکور مثل همه ورزش های دیگه دنیایی از تکنیک و فلسفه است. یک انسان عادی وقتی از ارتفاع 4 متری بپرد بدون شک آسیب می بیند در حالی که یک پارکور کار به سادگی از آن ارتفاع می پرد بدون اینکه کوچکترین آسیبی ببیند ، او با استفاده از فنون پارکور فشار وارد بر پاها را دفع می کند و صحیح و سالم می رود.تاریخچه پارکور
پارکور از قدیم و زمانی که انسان نیاز به شکار کردن و شکار نشدن داشت وجود داشته است اما جرقه های پارکور به معنی امروزی توسط یک سرباز فرانسوی جنگ ویتنام به نام ریموند بل (Raymond Belle) زده شد. او در جنگ نیاز به هنری برای تعقیب و فرار ، امداد و نجات داشت. او از جمله آتش نشان های دلیر نیز بود و چندین ماموریت بسیار خطرناک را انجام داده بود. حدودآ 28 سال پیش در یکی از روستاهای اطراف فرانسه پسر ریموند ،  دیوید بل (David Belle) بعضی از این حرکات پدر خود را با بازی های کودکانه با دوستانش آمیخته بود. وقتی بزرگتر شدند روی این هنر کار کردند و آن را به این شکل امروزی تبدیل کردند. در اصل پدران این رشته دیوید بل و سباستین فوکان (Sebastian Foucan) هستند.

بعد از مدتی بین سباستین فوکن و دیوید بل اختلافاتی بر سر عقاید مختلف بوجود آمد که منجر به تقسیم شدن این رشته به دو بخش متفاوت شد. سباستین معتقد بود که در پارکور باید کمی حرکات نمایشی و خلاقانه و زیبا وجود داشته باشد ، اما دیوید می گفت زیبایی حرکات هیچ اهمیتی در پارکور ندارد. پس سباستین رشته جدیدی به نام Free Running را پایه گذاری کرد.تفاوت Free Running با Parkour در طرز تفکر برای گذر از موانع است.Parkour : رسیدن از نقطه A به B در سریعترین زمان ممکن با استفاده از توانایی های بدن انسان.

Free Running : رسیدن از نقطه A به B با زیبا ترین ، خلاقانه ترین ، هارمونیک ترین حرکات در کوتاه ترین زمان ممکن با استفاده از توانایی های بدن انسان.
اگر می خواهید درباره این رشته بیشتر بدانید می توانید به سایت های زیر مراجعه کنید :

Parkour.ir

Parkour.net

?What is Free Running

?What is Parkour

Urban Free Flow

همه چیز درباره پارکور

 پارکور (به فرانسوی: Parkour) یا هنر جابجایی (به فرانسوی: L'art du déplacement) یا شهرنوردی به پیشهاد گروه رها [۱] یک راه نوین برای تعامل با محیط اطراف فقط با استفاده از توانایی‌های انسان است. داوید بل، بنیان‌گذار پارکور در فرانسه می‌گوید: جنبهٔ فیزیکی پارکور، غلبه‌کردن بر تمامی موانع پیش روست، درست مانند این‌که در شرایط اضطراری گیر کرده باشید. پارکور فقط صرف حرکات نیست، بلکه مجموعه‌ای هدفمند و دارای فلسفهٔ خاص خویش است. پس هدف پارکور، رسیدن به مقصد با استفاده از کاراترین، روان‌ترین و مستقیم‌ترین مسیر و مناسب‌ترین حرکات است که می‌تواند شامل دویدن، پریدن، بالا رفتن و خزیدن باشد. «کارایی» یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های پارکور است، و به این معنی است که لازم نیست حرکات سریع‌ترین باشند، بلکه باید مستقیم‌ترین و با صرف انرژی کمتری انجام شوند و همچنین مانع آسیب دیدگی دراز مدت یا کوتاه مدت شوند.[۲]

به کسانی که از اصول پارکور در زندگی خود بهره می‌برند «تراسور» گفته می‌شود.محتویات
۱ تاریخچه پارکور
۱.۱ پارکور در ایران
۲ فلسفه پارکور
۳ پارکور چه چیزی نیست؟
۴ تفاوت دو آزاد و پارکور
۵ حرکات پایه
۶ محل تمرین
۶.۱ وسایل و تجهیزات
۷ منبع
+ نوشته شده در  دوشنبه 5 دی1390ساعت 19:17  توسط علیرضا  | 

تصاویر متحرک از خطرات ورزش پارکور

پارکور (به فرانسوی: Parkour) یا هنر جابجایی (به فرانسوی: L’art du déplacement) یا شهرنوردی به پیشهاد گروه رها  یک راه نوین برای تعامل با محیط اطراف فقط با استفاده از توانایی‌های انسان است. داوید بل، بنیان‌گذار پارکور در فرانسه می‌گوید: جنبهٔ فیزیکی پارکور، غلبه‌کردن بر تمامی موانع پیش روست، درست مانند این‌که در شرایط اضطراری گیر کرده باشید. پارکور فقط صرف حرکات نیست، بلکه مجموعه‌ای هدفمند و دارای فلسفهٔ خاص خویش است. پس هدف پارکور، رسیدن به مقصد با استفاده از کاراترین، روان‌ترین و مستقیم‌ترین مسیر و مناسب‌ترین حرکات است که می‌تواند شامل دویدن، پریدن، بالا رفتن و خزیدن باشد. «کارایی» یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های پارکور است، و به این معنی است که لازم نیست حرکات سریع‌ترین باشند، بلکه باید مستقیم‌ترین و با صرف انرژی کمتری انجام شوند و همچنین مانع آسیب دیدگی دراز مدت یا کوتاه مدت شوند.

به کسانی که از اصول پارکور در زندگی خود بهره می‌برند «تراسور» گفته می‌شود.

و اکنون انیمیشن های خنده داری ببنید از خطرات این ورزش مهیج … !

تصاویر متحرک از خطرات ورزش پارکور

+ نوشته شده در  دوشنبه 5 دی1390ساعت 19:12  توسط علیرضا  | 

تصاویر پارکور

آموزش پارکور

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 5 دی1390ساعت 19:3  توسط علیرضا  | 

رسمی شدن پارکور

پارکور در ایران رسمی نیست!

این برای ما یه مشکل بزرگ شده. و اکثر بچه ها مثل ما مجبورند به صورت Real کار کنند. ما باشگاهمون بدرد پارکور نمیخورد ول کردیم رفتیم. کمتر بچه ها هم خودشون باشگاه دارند.

بازم برای پسرها مشکلی نیست بیرون تمرین کنند. درسته سرعت پیشرفت کم میشه بخصوص برای فری رانینگ ولی باز میشه کار کرد. اما دختران باید چیکار کنند؟

متاسفانه ایران اخرین کشوری هست که به یه چیز جدید دست پیدا میکنه. و ظاهرا تا رسمی شدن پارکور راه زیادی در پیش است و از دست پارکور کارها هم کاری بر نمیاد چون ایران هرکاری خودش دوست داشته باشه میکنه.

فرهنگ ایرانی: اگر یه دختر را با پسری در پارک دیدید حتما, %100 با هم رابطه عشقی دارند! اگه یه دختر شاگرد یه پسر پارکور کار باشه آسمون میره زیر زمین!

خبر خوبی برای دختران پارکور کار نیست و باشگاهی هم فکر نکنم برای پارکور دخترا باشه. پس لطفا به حرف برخی از مردم بی فرهنگ ایران توجه نکنید و با استادتون, چه پسر و چه دختر در هر پارک یا منطقه ای که دوست داشتید تمرین کنید.

اگر هم از حرف مردم و نچ نچ کردنشون اذیت میشید, پارک های فوق العلاده خلوت هستند. مثل پارک ازادگان. (اگر در طول 2 ساعت در پارک ازادگان آدم دیدید, جوایز ارزنده ای به شما تعلق میگیرد!)

دختران پارکور کار ایران هم باید پیشرفتشون رو زیاد کنن تا از کشورای دیگه عقب نمونند. درسته که نمیتونند مثل اونا کار کنند چون امکانات اونا رو ندارند. ولی باید تلاش کنند. ما پسرا هم مثل اونا امکانات و باشگاه نداریم! 

در ضمن لطفا یکم فری رانینگ هم کار کنید من هنوز ندیدم یه دختر پشتک بزنه! حتی بک فلیپ که دیگه مرد!

کل این دخترای خارج رو بزنید, مو بلند میکنن فکر میکنن پارکور کار شدند. 

نظر کسری در این مورد: مطمئن باشید تا وقتی شما از حرف مردم خجالت بکشید و برای تمرین به پارک نرید و علاقه ی خودتون رو نشون ندید نه از باشگاه خبری میشه و نه افکار عمومی عوض میشه پس باید خودتون بخواهید همین!

این هم سایتGirl parkour برای دخترای پارکور کار.

+ نوشته شده در  یکشنبه 4 دی1390ساعت 22:28  توسط علیرضا  | 

فقط پارکور

تو انجمن تریکر یه بحث مهمی هست که گفتم منم اشاره ای بهش بکنم. وقتی پارکور بوجود اومد یک نام داشت, اونم فقط پارکور بود. حالا دارای 2 نام پارکور و فری رانینگ شده و به وضوح میبینیم که پارکور کارها و فری رانرها با هم دوست نیستند. این چند شاخه شدن خیلی بده, چند وقت دیگه فری رانینگ هم به دو قسمت تقسیم میشه با 2 تا سبک, که هیچ فرقی با هم ندارند.

این بحث اصلا مهم نیست که کی میخواد پارکور کار کنه و کی فری رانینگ. این مهمه که همین الان به خاطر این 2 شاخه شدن این ورزش به عنوان پارکور و فری رانینگ تعداد ورزشکاران این رشته کم شده ولی اگر همه ی بچه های پارکور و فری رانینگ تنها با نام پارکور ورزش کنند, تعداد افرادی که در این ورزش فعالیت دارند بیشتر میشه.

حرف آخر که مهمترین قسمت این پست بود رو میگم, اگر میخوایم که پارکور رسمی بشه باید همه باهم باشیم و با یک نام مستقل و یگانه تمرین کنیم. مطمئن باشید, من بهتون قول میدم که هیچوقت برای پارکور یک فدراسیون مستقل و برای فری رانینگ هم یک فدراسیون مستقل نمیزنن. چون فری رانینگ رو درخواست بدی رسمی کنید میگن این که همون ژیمناستیک هست! پارکور هم که مطمئن باشید ایرادای زیادی ازش میگیرن. اما اگر این دوتا باهم باشند کامل میشن همچنین متقاضی ها زیاد میشن پس به رسمی شدن نزدیک تر میشیم. هرکی میخواد فری رانینگ کار کنه, حتی یه حرکت پارکور هم نزنه ولی بگه من پارکور کار هستم. ما خودمون %90 فری رانینگ کار میکنیم ولی بازم هرکی سوال میکنه اسم ورزشتون چیه میگیم پارکور. (البته در اکثر مواقع میگیم منچ!) از این پس ما فقط پارکور کار هستیم!

+ نوشته شده در  یکشنبه 4 دی1390ساعت 22:9  توسط علیرضا  | 

تاريخچه پارکور

تاريخچه پارکور
پارکور از زماني که انسان نياز به شکار کردن و شکار نشدن داشته، وجود داشته‌است. انسان‌ها به طور طبيعي گستره‌اي قابل توجه از حرکات و حالات ممکن را براي گذشتن از موانع به وجود مي‌آورد. از آن گذشته، کودکان به سهولت و صورت بديع و با نشاط حرکت مي‌کنند، ولي ما هنگامي که شروع به حرکت آگاهانه مي‌کنيم، آن ويژگي را از دست مي‌دهيم. افراد زيادي در طول تاريخ بر روي حرکت انسان و بهبود آن کار کرده‌اند (از جمله عياران کاغذباز).

اما پارکور به معناي خاص آن، توسط ريموند بل (Raymond Belle) که يک سرباز فرانسوي جنگ ويتنام بود پايه‌گذاري شد. او و همراهانش به‌دنبال به وجود آوردن يک روش کارا و مناسب براي «تعقيب و فرار» بودند. اين فعاليت‌ها، سرانجام توسط فرزندش داويد بل (David Belle) بصورت مدوّن درآمد. داويد بيشتر عمر خود را صرف سامان‌دهي اين ورزش کرد و نام «پارکور» را بر آن نهاد. او و دوستانش، از جمله سباستيان فوکان (Sebastien Foucan) که مشهورترين آن‌هاست، با آموزش‌هاي ريموند بل اين ورزش را از ترکيب ورزش‌هاي مختلفي مانند ژيمناستيک و با هدف کمک‌کردن به ديگران در مواقع اضطراري، در حاشيه پاريس به وجود آوردند [?]

 

پارکور در ايران


اولين نشانه از حضور پارکور به صورت حرفه‌اي در ايران، حضور اميرحسين ايماني و کوشا فتحي‌نژاد در مستند سال ???? لندن بپر (به انگليسي: Jump London) بود. هدف اين فيلم نشان دادن گسترش پارکور در دنيا بود، براي همين منظور از گروه‌هاي مطرح و فعال پارکور در دنيا تقاضاي همکاري نمودند و گروه irPk که بعداً به رها تغيير نام داد نيز در اين پروژه همکاري کرد. در آن زمان(?? سپتامبر ????) گروه اينترنتي Parkour_Iranه [?] توسط گروه irPk تشکيل شد که با وجود غيرفعال بودن هنوز داراي بيشترين عضو در بين گروه‌هاي پارکور است.

با گسترده شدن پارکور در ايران و احساس نياز به آموزش حرفه‌اي تر، اميرحسين ايماني در تابستان سال ???? براي آموزش ديدن زير نظر يکي از موفق‌ترين گروه‌هاي پارکور دنيا به لندن رفت. [?] و سایت www.urbanfreeflow.ir  از تاريخ ?? نوامبر ???? با اجازه آن گروه شروع به کار کرد.[?] [?]

در پاييز همان سال بود که اين گروه به رها تغيير نام داد و اولين دوره کلاس‌هاي پارکور با هدف انتقال تجربه‌هايشان در مجتمع ورزشي شهيد چمران (بولينگ عبدو) برگزار کردند و وب‌گاه www.parkour.ir ه [?] نيز شروع به کار کرد.[?][?] توجه رسانه‌ها با اجراي نقش دو نفر از اعضاي گروه رها (احسان دادفر و آرمان خاشعي) در کليپي به نام کبوتر (تابستان ????)[?]، [?] توليد فيلمي کوتاه براي جشنواره پليس، مصاحبه با نشريات مختلف (مانند ??چراغ [?] و[?] Teenager) و خبرگزاري Ascosiated Press و شرکت در نمايشگاه بين‌المللي ورزش ???? ... به اين ورزش بيشتر شده و علاقه‌مندان بسياري شروع به تمرين کرده‌اند. هم چنين گروه رها براي آشنا شدن مخاطبان با اين ورزش به دعوت رييس کميته ايروبيک حرفه‌اي و مهارتي در مراسم افتتاحيه اولين دوره مسابقه ايروبيک حرفه‌اي کشور (?? آبان ????) در ورزشگاه شهيد چمران به ايفاي نقش پرداختند.

به مرور زمان گروه‌هاي ديگري در سطح ايران شروع به فعاليت کردند که مي‌توان به گروه‌هاي شفق، بن هدز، گنجر، فراز، ونتد (تبريز)، شاهرگ و تايگر پارکور [?] اشاره کرد که گروه شفق اولين همايش پارکور در تهران با حضور اکثر علاقه‌مندان به اين رشته را در تابستان ?? برگزار کرد. بزرگترين همايش پارکور توسط گروه رها و پارادوکس با حمايت ردبول در تاريخ ?? فروردين ???? برگزار شد .تيم‌هاي بسياري از شهرهاي مختلف ايران براي شرکت به تهران آمدند که متاسفانه عليرغم داشتن مجوزهاي لازم، به علت زياد شدن بيش از حد جمعيت که بيش از ???? نفر تخمين زده شد، همايش لغو شد.

فلسفه پارکور

پارکور يک رشته? ورزشي است، اما فلسفه‌اي با ارزش‌هاي خاص خود و براي آگاهي از توانايي‌هاي خويشتن، مبارزه عليه خود و پرورش جسم و روح دارد. پارکور گذشته از يک ورزش و هنر، يک شيوه? زندگي کردن و يک فلسفه? روزانه‌است.

يکي از فلسفه‌هاي اين ورزش، اتکا به توانايي‌هاي جسمي و ذهني افراد براي کمک کردن به کساني است که در شرايط خاصي قرار دارند. به همين دليل است که در اين ورزش خبري از مسابقه و رده‌بندي ورزشکاران و غيره نيست، زيرا هر کسي تنها براي خودش و نه براي اثبات برتري خود، تمرين مي‌کند.

بسياري پس از آشنايي با پارکور، اصول آن را در زندگي خود نيز به کار مي‌برند. به کساني که از اصول پارکور در زندگي خود بهره مي‌برند «تراسور» گفته مي‌شود.[??] هنر پشت سر گذاشتن کاراي موانع، با به چالش کشيدن فيزيکي و جسمي خود باعث مي‌شود که با موقعيت‌هاي زندگي روزانه آسان‌تر کنار بياييم. وقتي که يک مانع يا به عبارتي وضعيتي دشوار در زندگي ما پديدار شود، يک تراسور همانگونه که در پارکور ياد گرفته، سريع و کارا بر آن غلبه مي‌کند و بدون تغيير مسير به راه خود ادامه مي‌دهد.

جدا از حرفه‌اي شدن در حرکات، قسمت اصلي آموزش و تمرين صحيح پارکور، توانايي غلبه بر ترس و استفاده از آن در زندگي است، چرا که ابتدا بايد بتوان بر ذهن و تفکر خود چيره شد تا توانايي حرفه‌اي شدن در پارکور در ما بوجود آيد. کساني که پارکور تمرين نمي‌کنند معمولاً درباره? آين موضوعات چيزي نشنيده يا نديده‌اند؛ در صورتي که به گفته? بنيان‌گذار اين هنر، «فلسفه» جزء دروني پارکور است.

وسايل و تجهيزات

پارکور وسيله و تجهيزات خاصي احتياج ندارد و تراسورها معمولاً لباس‌هاي ورزشي يا معمولي سبک و راحت مي‌پوشند . تنها چيزي که توصيه شده‌است يک کفش ورزشي سبک با چسبندگي زياد است [??] بعضي از تراسورها از مچ بند براي محافظت از مچ هايشان استفاده مي‌کنند . برخي نيز از دستکش‌هاي نازک ورزشي براي حفاظت از کف دستهايشان استفاده مي‌کنند که به علت کم کردن چسبندگي و حس باعث موضع منفي بعضي از تراسورها مي‌شود. بک فيليپ bak filip يعني از پشت چرخيدن دش dash مانع را در حالي که پاها جلوتر از خودت وصاف است رد کردن.

محل تمرين

بر خلاف بسياري ورزش‌هاي ديگر پارکور تا کنون در زمين يا ورزشگاه اختصاصي تمرين نمي‌شود، البته تلاش‌هايي در اين رابطه صورت گرفته‌است [??] تراسورها در محيط‌هاي شهري مانند سالن‌هاي ورزش، پارک‌ها، زمين‌هاي بازي و سازه‌ها و ساختمان‌هاي رها شده تمرين مي‌کنند که باعث به وجود آمدن نگراني‌هايي مانند تجاوز به حريم شخصي، آسيب رساندن به اموال عمومي و تمرين در مکان‌هاي نامناسب شده‌است.

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1 دی1390ساعت 19:8  توسط علیرضا  |